Menneskerettsprisen 2012
Hvem bør tildeles Kulturdepartementets pris for journalistikk om menneskerettighetsspørsmål?
Kulturdepartementets menneskerettspris for 2012 skal tildeles en journalist/journalister i en redaksjon som i særlig grad har satt søkelyset på aktuelle menneskerettighetsspørsmål i Norge. Prisen deles ut onsdag 9. mai 2012 på åpningen av Nordiske Mediedager.
Juryen ønsker forslag til kandidater til prisen. Forslag sendes til juryens sekretær på adresse jea@medietilsynet.no innen 15. januar 2012.
Prisen er på kr 100 000 + en litografi av kunstneren Håkon Bleken.
Tidligere vinnere :
2010 – journalistene Connie Bentzrud og Asbjørn Øyhovden, TV 2
2008 – journalistene Olga Stokke, Per Kristian Aale og Reidun Samuelsen, Aftenposten
2006 – journalist og etterforsker Tore Sandberg
Om prisen:
Kulturdepartementets menneskerettspris for journalister skal inspirere til undersøkende journalistikk om menneskerettighetsspørsmål og å bidra til å avdekke eventuelle brudd på menneskerettighetene. Prisen tildeles en journalist som i særlig grad har satt søkelyset på aktuelle menneskerettighetsspørsmål i Norge. Juryen består av tre medlemmer og oppnevnes av Kulturdepartementet. Alle kan foreslå kandidater til prisen.
For ytterligere opplysninger, les mer på Medietilsynets nettsider.